Avrupa Çevre Ajansı, 11 Mart 2024 tarihinde Avrupa İklim Risk Değerlendirmesi raporunu yayımladı

Rapor, iklim değişikliğinin Avrupa ülkeleri üzerindeki potansiyel etkisini, çeşitli politika stratejileri ve tavsiyeleri aracılığıyla ele almıştır.

20 Mart 2024

Rapor, iklim değişikliğinin Avrupa ülkeleri üzerindeki potansiyel etkisini, çeşitli politika stratejileri ve tavsiyeleri aracılığıyla ele almıştır. Bu anlamda raporda Avrupa'nın karşı karşıya olduğu mevcut iklim riskleri ile ilgili önemli bulgular sunulmuştur. Ajansın değerlendirmeleri, ekosistemler, gıda, sağlık, altyapı, ekonomi ve finans olmak üzere beş geniş grupta Avrupa için 36 büyük iklim riskine odaklanmaktadır.

Raporda incelemeler sırasında Avrupa Çevre Ajansı üye ülkeleri Çekya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Macaristan, İrlanda, İtalya, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Slovakya, İspanya, İsveç ve Türkiye katkılarından faydalanılmıştır. Raporda Türkiye, Güney Avrupa Ülkeleri arasında yer almakta olup ülkemizi kapsayan önemli hususlar:

  • Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli 6. Değerlendirme raporunda (IPCC AR6) sıcaklıkların 2100 yılına kadar 5oC artacağı belirtilmiştir. Avrupa Risk Değerlendirmesi raporunda ise Avrupa’nın dünyanın en hızlı ısınan kıta olduğu ve sıcaklık artışının Avrupa’da 2100 yılına kadar 7oC’yi bulacağı vurgulanmıştır.
  • Yapılan son çalışmalarda iklim değişikliği kaynaklı aşırı yağışların Yunanistan, Bulgaristan ve Türkiye'de 10 kata kadar, Libya'da ise 50 kata kadar arttığı belirtilmiştir. Aynı zamanda 2023 yılının Eylül ayında meydana gelen ve yıkıcı etkilere sebep olan Daniel Kasırgası Bulgaristan, İspanya, Yunanistan, Libya ve Türkiye’de can ve ekonomik kayıplara neden olmuştur.
  • https://www.eea.europa.eu/publications/european-climate-risk-assessment
Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır