Yüksek Düzeyli İklim Diyaloğu Karbon Fiyatlandırma Çalışma Grubu’nun 3. toplantısı düzenlendi

-

Yüksek Düzeyli İklim Diyaloğu Karbon Fiyatlandırma Çalışma Grubu’nun 3. toplantısı düzenlendi
Yüksek Düzeyli İklim Diyaloğu Karbon Fiyatlandırma Çalışma Grubu’nun 3. toplantısı düzenlendi

17 Mart 2023

Türkiye ve Avrupa Komisyonu arasında karbon fiyatlandırma alanında iş birliği ve deneyim paylaşımını sağlamak amacıyla kurulan Karbon Fiyatlandırma Çalışma Grubunun üçüncü toplantısı 17 Mart 2023 Cuma günü çevrim içi olarak düzenlendi.

İklim Değişikliği Başkanlığı ve Avrupa Komisyonu İklim Eylemi Genel Müdürlüğü (DG Clima) Politika Görevlisi Fabien Porcher yönetiminde gerçekleştirilen toplantıya DG Clima ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu temsilcileri ile birlikte ülkemizden; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, İklim Değişikliği Başkanlığı, Sermaye Piyasası Kurulu, Gelir İdaresi Başkanlığı ve Türk Standartları Enstitüsü temsilcileri tarafından katılım sağlandı.

Toplantıda Karbon Fiyatlandırma Dairesi tarafından yapılan sunumda ülkemizdeki emisyon ticaret sistemi (ETS) çalışmaları hakkında katılımcılara bilgi verilirken; DG Clima Politika Görevlisi Dino Toljan tarafından AB ETS’de piyasa gözetimi ve yönetimi ile birincil ve ikincil piyasa konularını ele alan bir sunum gerçekleştirildi. Bununla birlikte DG Clima Politika Görevlileri Madalina Radulescu ve Ruben Vermeerren tarafından AB ETS Piyasa İstikrar Rezervi (MSR) ile piyasa gözetimi arasındaki bağlantıyı konu alan bir sunum yapıldı.

Toplantıda ayrıca Karbon Fiyatlandırma Çalışma Grubu’nun yılda en iki kez toplanmasına yönelik prensip kararı alınarak, bir sonraki toplantının eylül ayında gerçekleştirilmesi planlandı.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır