IPCC 7. Değerlendirme Döngüsü taslak raporlarını hazırlayacak uzmanların başvuru süreci başladı

Hükûmetlerarası İklim Değişikliği Paneli 7. Değerlendirme Döngüsü taslak raporlarını hazırlayacak uzmanların başvuru süreci başladı.

08 Mayıs 2024

7. Değerlendirme Döngüsü çalışmaları kapsamında hazırlanacak olan "Çalışma Grubu I, II ve III Raporları, Sentez Raporu ve 1994 İklim Değişikliği Etkilerini ve Uyumu Değerlendirmeye Yönelik IPCC Teknik Kılavuzu" kapsam belirleme çalışmalarına 31 Mayıs 2024 tarihine kadar başvuru yapılabilir.

16-19 Ocak 2024 tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayında gerçekleşen IPCC 60. Oturum ile başlayan 7. Değerlendirme Döngüsünde:

 • 7. Değerlendirme Döngüsü boyunca 1. Çalışma Grubu Fiziksel Bilimin Temeli; 2. Çalışma Grubu Etkiler, Uyum ve Savunmasızlık ve 3. Çalışma Grubu İklim Değişikliğinin Azaltılması konulu kapsamlı değerlendirme raporları yayımlanması,
 • 2029 yılı sonuna kadar Çalışma Grubu raporlarından sonra Sentez Raporu’nun üretilmesi,
 • IPCC'nin iklim değişikliğinin etkilerini ve uyumunu değerlendirmeye yönelik uyum parametreleri ve göstergelerini de içeren 1994 Teknik Kılavuzu’nu 2. Çalışma Grubu raporu ile onaylanacak ayrı bir ürün olarak yayımlanması kararları alınmıştır.

Bu kapsamda hazırlanacak olan "Çalışma Grubu I, II ve III Raporları, Sentez Raporu ve 1994 İklim Değişikliği Etkilerini ve Uyumu Değerlendirmeye Yönelik IPCC Teknik Kılavuzu" kapsam belirleme toplantısı 2024 yılı Aralık ayında Kuala Lumpur, Malezya’da gerçekleştirilecektir. Ülkeleri tarafından aday gösterilen uzmanlardan toplantıya katılacak olanlar, IPCC tarafından raporların herhangi bir ülke veya ülke grubunun bakış açısına göre taraflı olmamasını ve belirli bölgeler için önemli olan soruların gözden kaçırılmamasını sağlamak için çeşitli bilimsel, teknik ve sosyo-ekonomik görüş ve geçmişleri olan kişilerden seçilmektedir. Aynı zamanda uzman seçiminde kadın erkek dengesi ile deneyimli ve genç bilim insanı dengesi kurularak raporlara farklı bakış açılarının değerlendirilmesi ilkesi de gözetilmektedir.

Kapsam belirleme toplantısı için aday gösterilecek uzmanların, 4 sayfayı geçmeyen İngilizce dilinde hazırlanmış özgeçmişlerini ve her iki sayfası eksiksiz doldurulmuş adaylık formunu ipcc@iklim.gov.tr adresine 30 Mayıs 2024 mesai bitimine kadar gönderilmeleri gerekmektedir. Başvuru evraklarının resmi yazı ile Başkanlığımıza iletilmesine gerek bulunmamaktadır.  

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 1. Özgeçmişler
  • Kesinlikle İngilizce hazırlanmalıdır.
  • 4 sayfayı geçmemelidir.
  • PDF formatında iletilmelidir.
  • 4 MB dosya boyutunu aşmamalıdır.
 2. Adaylık Formu (Excel Formunu indirmek için tıklayınız.
  • İki sayfada yer alan tüm alanlarlar İngilizce olarak doldurulmalıdır.
  • Formatı kesinlikle bozulmamalıdır.
  • 2. Sayfadaki opsiyonel kısımlarda Q1/Q2 makalelerinize yer verilmesi zorunludur.
 3. Başkanlığa çıktı gönderilmesine gerek bulunmamaktadır. ipcc@iklim.gov.tr adresine zamanında gönderilen tüm eksiksiz başvurular dikkate alınacaktır.
 4. Eksik başvurular için başvuru sahibine dönüş yapılmayacaktır.
 5. Değerlendirme IPCC tarafından yapıldığı için sonuçların bildirilmesine müteakip bilgilendirme Başkanlık tarafından yapılacaktır.
Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır