İklim Değişikliği Başkanı Orhan Solak "İklim İçin Yenilik (Innovate4Climate)" Konferansına katılım sağladı

Dünya Bankası tarafından 23 – 25 Mayıs tarihlerinde İspanya’nın Bilbao şehrinde düzenlenen 2023 Yılı Karbon Fiyatlandırma Raporu'nun tanıtım etkinliğine katılım sağlandı

İklim Değişikliği Başkanı Orhan Solak
İklim Değişikliği Başkanı Orhan Solak
İklim Değişikliği Başkanı Orhan Solak

23 Mayıs 2023

Rapora göre, dünyada karbon vergisi veya emisyon ticaret sistemi ile fiyatlanan sera gazı emisyonlarının oranı yüzde 7’den yüzde 23'e çıktı. Bunula birlikte karbon vergilerinden ve ETS’lerden elde edilen devlet gelirlerinde de yüzde 5’lik bir artış gözlemlendi. Ayrıca dünyada 73 farklı bölgede karbon fiyatlandırma araçlarının emisyon azaltımı için kullanıldığı da belirtildi. Rapor, hükûmetlerin zorlu ekonomik süreçler geçirmelerine rağmen emisyonları azaltmak için doğrudan karbon fiyatlandırma politikalarına öncelik verdiğini gösterdi.

Dünya Bankası’nda İklim Değişikliği Küresel Direktörü Jennifer Sara raporda, “Hükûmetler, özel sektör ve diğerleri, karbon piyasaları ve fiyatlandırma hakkında giderek daha karmaşık yöntemler üzerine çalışmaktadır. Doğrudan karbon fiyatlandırması, yalnızca önemli bir hafifletme politikası olarak değil aynı zamanda geliri artırmak, yeniliği teşvik etmek ve daha geniş sürdürülebilirlik ve kalkınma hedeflerine ulaşılmasına yardımcı olmak için bir araç olarak daha geniş bir mercekle inceleniyor” dedi.

Raporda verilen bilgilere göre 2022 yılında, küresel ölçekte karbon fiyatından elde edilen gelirler bir önceki yıla göre yüzde 10 artarak 95 milyar dolar seviyesine ulaştı.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır