Başkan Yardımcısı
Doç. Dr. Abdulkadir BEKTAŞ Başkan Yardımcısı

Doç. Dr. Abdulkadir BEKTAŞ

İlk, Orta ve Lise öğrenimini memleketi İzmir’de tamamladı. Yükseköğrenim hayatının Lisans bölümünü İ.D. Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliğinde (burslu) yaptı. Yüksek Lisansını Gazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliğinde yaptıktan sonra aynı üniversitede Enerji Sistemleri Mühendisliği ana bilim dalında Doktora programını derece ile bitirdi. 28 Şubat 2023 tarihinde Üniversiteler Arası Kurul tarafından "Enerji Sistemleri Mühendisliği" alanında Doçentlik unvanı almıştır.

Profesyonel iş hayatında sırasıyla; Aycell Haberleşme ve Pazarlama şirketinde Proje yöneticisi ve Toplam Kalite Yöneticisi, Kaya Telekom A.Ş.’de Strateji ve Planlama Müdürü / ERP Sistem Yöneticisi, Comtech Telekomünikasyon A.Ş. şirketinde Genel Müdür Yardımcısı görevlerinde bulundu. 2006 yılında Türkiye İstatistik Kurumunda başlayan Kamu hizmeti boyunca TÜİK Uzmanı, Sanayi Dairesi Takım sorumlusu, Çevresel Hesaplar Grup sorumlusu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığında Çevre ve İklim Daire Başkanlığı (2018–2021) görevlerinde bulunan Bektaş,  29 Ekim 2021’de kurulan İklim Değişikliği Başkanlığında Başkan Yardımcısı görevini 14 Ocak 2022 tarihinden itibaren yürütmektedir.

Yakıtlar yanma, Yenilenebilir Enerji, Çevre ve İklim Değişikliği konularında ulusal ve uluslararası alanlarda yayımlanan birçok bilimsel makale ve bildirileri bulunmaktadır. Türk Hava Kurumu ve Gazi Üniversitelerinde yarı zamanlı misafir öğretim görevlisi olarak ders vermişlerdir.

2015 yılında itibaren Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Sekretaryası (UNFCCC)  bünyesinde Tarım ve Enerji Sektörlerinde Kıdemli Uzmanı (ERT) olarak görev almaktadır. Bu çerçevede her yıl ülkelerin Sera gazı Envanter Raporlarını (NIR) BMİDÇS adına ancak ülkemizi temsilen teknik açıdan (ERT) gözden geçirmektedir.

Temel uzmanlık alanları arasında, Sera Gazı Emisyonları, Yenilenebilir Enerji,  İklim Değişikliği, İklim Değişikliği Müzakereleri, İklim Politikaları Analizi, Enerji Verimliliği ve Stratejik Proje Planlama yer almaktadır.

Abdulkadir BEKTAŞ evli ve bir çocuk babasıdır.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAŞKANLIĞI
  • Ünvan Başkan Yardımcısı
  • Telefon 0 (312) 591 44 12
  • Faks 0 (312) 591 44 03
  • E-Posta a.bektas@iklim.gov.tr